Çoğumuzun One Piece animesine aşinalığı vardır, değil mi? Gelin One Piece animesinin mangakasını da beraber tanıyalım!

One Piece’in yaratıcısı Eiichiro Oda (尾田 栄一郎, Oda Eiichirō) 1 Ocak 1975’te Japonya Kumamoto’da doğdu. Kendisi 20 senedir mangaka olarak işine devam etmektedir.

Eiichiro, çocukken Vikingler (Vicky The Viking)’den ilham alarak mangaka olmayı hedeflemiş ayrıca çocukken de Yudetamado’nun klasik güreş mangası olan Kinnikuman’a Pandaman adında hazırladığı bir karakteri sunmuştur.

1992’de 17 yaşındaki Oda, manga kariyerine Shounen Jump’da yayınlanan haftalık shounen mangalarında 3 farklı mangakanın yanında asistan olarak başlamıştır. Aynı yılda kendisinin ilk çalışması olan “Wanted”ı yayınlamış ve Tezuka Ödülleri’nde ise ikincilik kazanmıştır.

İlk işi ise Masaya Tokuhiro’nun mangası olan Jungle King Ta-Chan’da (1992) çalışmıştır.

1994’te ise Masaya Tokuhiro’yla çalışmasına geri dönmeden önce kısa bir süre Shinobu Kaitani ile beraber Suizan Police Gang üzerine çalışmıştır.

1996 yılının sonlarına doğru çalışmakta olduğu Watsuki ile mangaka olarak kendini tanıtmak adına One Piece’in ilk sayısı olan Romance Dawn V.1 ve Romance Dawn V.2 adında 2 one shot vermiştir. 1997 yılının Ağustos ayında, onu üne kavuşturacak olan çalışması herkesin aşinası olduğu One Piece’i bu zamanda yaratmıştır.

Oda, korsanlardan etkilendiği için One Piece’i bir korsan serisi olarak çıkarmıştır. 1998 yılında, One Piece’in ilk OVA’sını tasarlamıştır ve One Piece anime haline geldiği için sevinmiştir. 1999’de ise Toei Animation, One Piece’i kabul etmiş ve Oda sık sık şirket kadrosuyla serinin gidişatı üzerine tartışmıştır.

2007’de Jump Fiesta 2008’de seslendirmenlerin Red-Hair of Class 3 – Sea Time canlandırdığı zaman Shuichi Ikeda’nın yokluğunda bölüm gereği ateşli pembe bir peruk takmıştır ve bunu sadece Oda yapabilirdi çünkü One Piece o sırada 10. yılındaydı.

Daha sonra Dragon Ball’ın yaratıcısı Akira Toriyama ile birlikte Dragon Ball – One Piece arasında geçit oluşturan Cross Epoch adlı mangayı çıkarttılar. Ayrıca kendisi One Piece’in 10. filmi Strong World’un senarist ve yönetmenliği ile ilgilenmiştir.

Dipnot: Oda bir röportajında One Piece’i bitirdikten sonra bir robot mangası yapmayı planladığını açıkladı ama daha sonrasında One Piece’i bitirdiği zaman Toriyama ile aynı yolu izleyip kısa kısa hikâyeler içeren mangalar çıkaracağını belirtti.

Yaptığı Çalışmalar

  • Wanted! (1992)
  • God’s Gift for the Future (1993)
  • Ikki Yako (1994)
  • Monsters (1994)
  • Romance Dawn V.1/ V.2 (1996)
  • One Piece (1997 – günümüz)
  • Dragon Ball x One Piece: Cross Epoch (2007) – Akira Toriyama ile
  • One Piece x Toriko: Taste of the Devil Fruit (2011) – Mitsutoshi Shimabukuro ile
Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir