Herkese merhaba. Neredeyse hepimizin aşinası olduğu Attack on Titan animesini biliriz, değil mi? O zaman neden mangakasını da tanımıyoruz. Sizleri Attack on Titan’ın mangakası Hajime İsayama’yı tanımaya davet ediyorum.

Hajime İsayama (諫山 創, Isayama Hajime), 26 Ağustos 1986 tarihinde Japonya’da dünyaya gelmiştir.

Daha lisedeyken yarışmalara kendi manga çalışmalarını göndermeye başlamıştır. Mezun olduktan sonra ise Japonya Fukuoka’da bulunan Kyushu Designer Gakuin’ın sanat bölümünün manga tasarım programında yer aldı. 2006 yılında Grand Prix’e başvurdu ve Attack on Titan’ın kısa bir versiyonuna (Shingeki no Kyojin) “Güzel Çalışma” ödülü verildi.

20 yaşında Tokyo’ya taşındı ve manga kariyerine başlamak için internet kafede çalışmaya başladı.

2008 yılında 80. Haftalık Shōnen Dergisi birinci sınıf Manga Ödülü’ne başvurdu ve burada Heart Break One’a Özel Teşvik Ödülü aldı. Isayama’nın bir diğer eseri, Orz, ertesi yıl aynı yarışmada seçilmiş eser olarak seçildi.

2009 yılında ilk seri çalışması olan Attack on Titan, aylık Bessatsu Shōnen Dergisi’nde yayınlanmaya başladı. Ayrıca 2011 yılında 35. Kodansha Manga Ödülü’nün Shōnen kategorisini kazandı ve 4. yıllık Manga Taishō ödülü ile 16. yıllık Tezuka Osamu Kültür Ödülü’ne de aday gösterildi.

2014 yılında 17. Micheluzzi Ödülleri’nde ‘En İyi Yabancı Seri’ ödülünü, aynı yıl içerisinde de 27. Harvey Ödülleri’nde ‘Yabancı En İyi Amerikan Sürüm’ ödülünü kazandı.

Yaptığı Çalışmalar

  • Attack on Titan (進撃の巨人 Shingeki no Kyojin) (2006)
  • Heart Break One (ハート ブレイク ワン Hāto Bureiku Wan) (2008)
  • Orz (2008)
  • Attack on Titan Inside (進撃の巨人 INSIDE 抗 Shingeki no Kyojin Inside Kou) (2013)
  • Attack on Titan Outside (進撃の巨人 OUTSIDE 攻 Shingeki no Kyojin OUTSIDE Osamu) (2013)
  • Attack on Avengers (2014)
  • The Killing Pawn (ザ・キリング・ポーン Za Kiringu Pōn) (2014)
Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir